Georg Merilo


Kuidas jõudsid kultuurikorraldamise juurde?
Olin juba keskkooli ajal (1980ndate teine pool) muuhulgas kooli kultuuriorganisaator, ja aktiivselt tegev nii linnaosa (tollal rajoon) noorte aktiivis, kui Tallinna omas, aga ka õpilasmaleva vabariiklikus juhtkonnas, mille läbiv punane lõng oligi kultuurse sisu tootmine erinevatele üritustele kõikmõeldavates formaatides.

Mis sind selle juures võlub?
Minule isiklikult meeldib korralduse juures, et ühel inimesel on nähtamatu visioon, vestluses teise ja kolmandaga hakkab see ilmet võtma ning ideest plaaniks muutudes võtab tiivad ja lendab oma elu elama. Mõnes mõttes korraldad ju iseenda jaoks, kelle teise elu inimene ikka elab, publik ja auditoorium ning nende hoidmine huvitatuna on justkui boonus.

Millised on senini olnud sinu suurimad väljakutsed või ettevõtmised?
Riskeerides olla mittemoodne jätan ma väljakutsed siiski kiirabile. Nagu ei eksisteeri minu kultuurikorralduse sõnavaras “probleemi” – on ülesanded. Raskeimad ülesanded on need, mille jooksul selgub, et vundamendi praod – erinev arusaamine lähteülesandest, muutuv (loe: kahanev) eelarve), ilm jne – mõrandavad prao lõpuks ka lavale, kuhu aga köögi lõhnad kuidagi jõuda ei tohi.

On sul järgmiseks kolmeks aastaks eesmärke, milleni soovid jõuda või mis on sinu unistuste korraldustöö?
Minu lähim eesmärk (2019 suvi) on jõuda luulekontserdite sarja “Romantiline Luulekava” 10. tegevusaasta viimase esinemiseni (olgugi, et üks lavalkäik ootab teadaolevalt ees ka peale seda, BLUULE kontsert Augustibluusil). Väljaspool mind toimuvate ürituste puhul loodan, et kutsutakse ja saan just ideede tasandil kaasa rääkida, olgu see külakontsert või euroliidu suursummit. Unistuste korraldajatöö? Kui on toimunud üks oluline sündmus, ja kutsutakse tagasi.

Valik tegemisi:
  • Austraalia instrumentaalduo Laliya kontsertreis Eestisse, 7 päeva jooksul 11 kontserti;
  • SOS Eesti Lasteküla ürituse läbimõtlemine ja jutujuhtimine Arvamusfestivalil;
  • kümned Eesti kunsti näitused kodumaal, Marokos, USAs, Armeenias ja mujal;
  • kümned luulekontserdid Eestis ja 2018 esmakordselt ka väliseestlaste diasporaadele;
  • valge klounaadi teatri Royal Giraffe manageerimine;
  • tele- ja netisaate “Georg Merilo vestlused” (kultuurivaldkonna tippudega) väljatöötamine, saade ise pole veel eetris olnud;
  • Uue Maailma Raadio jaoks popmuusika saadete tegemine;
  • kogukondliku “Võsu Arengu I konverentsi” planeerimine ja läbiviimine, kohaliku kultuuriseltsi loomine (milles ebaõnnestusin totaalselt);
  • läbirääkimiste kunsti aastatepikkune praktiline tutvustamine kultuurirahvale (nii loojad kui ametnikud)